Húsvéti bárány kalács
Imádom a húsvétot! 🙂 Ezt lehet, hogy már említettem és egészen biztos, hogy még fogom is, mert így van. 🙂 A húsvét számomra a tavaszt, a jó időt, a kertészkedést, az ébredő természetet és a megújulást jelenti. Nem is beszélve a kisnyuszikról, kiskacsákról, kiscsibékről, báránykákról, pasztell színekről és hímes tojásokról. 🙂
Már sokszor, sok helyen láttam bárány formájú kalácsokat és nagyon tetszettek. Idén végre sor került rá, hogy én is megalkossak egy ilyen kalácsot és nagyon büszke voltam rá. 🙂
Maga a báránykára formázás egyáltalán nem nehéz, a tészta alapos kidolgozása viszont annál inkább. Nem szépítem a dolgot, alaposan megizzaszt a dagasztás, de mindenképpen megéri, hiszen végeredményül egy csodásan foszlós, puha kalács lesz a jutalmunk.
Lajos Mari kalács receptjét próbáltam ki, és úgy hiszem, maradok is ennél, hiszen tényleg nagyon meg voltam elégedve a kisült kalácsommal. Egyedül annyi észrevételem lenne, hogy talán (de nem biztos!) lehetne kicsit édesebb, de ez csak annak tudható be, hogy hozzá vagyok szokva a pékségekben kapható kalácsok édességéhez. 🙂
Olyan jól sikerült a kalács, hogy bizony fél óra után már semmi nem maradt a báránykából.. Tényleg. Felfalták a farkasok. Sőt, meg is kaptam a megjegyzést hozzá, hogy húsvétkor 4 ilyet süssek! 🙂
Hozzávalók
- 50 dkg finomliszt
- 3 dkg friss élesztő
- 5 dkg porcukor
- 1 csapott kk só
- 2 tojássárgája
- 7 dkg olvasztott vaj
- 3-3,5 dl tej
Elkészítés
- 1 dl meleg tejben 1 kk porcukorral felfuttatjuk az élesztőt. A lisztet tálba szitáljuk és mélyedést készítünk a közepébe.
- Ha felfutott az élesztő, beleöntjük a mélyedésbe és egy kevés lisztet hozzákeverünk. Tetejére kicsi lisztet szórunk, lefedjük és kb 20 percig kelni hagyjuk.
- Ha a kovász már a duplájára nőtt, összedolgozzuk az egészet a maradék tejjel, a porcukorral, a tojássárgákkal és a sóval. Ez a művelet jó sokáig fog tartani, ne sajnáljuk az időt tőle, hogy alaposan ki legyen dolgozva a tészta. Akkor jó, ha már elválik a kezünktől és a tál falától, és sima, fényes és selymes lesz.
- Ezután a langyos olvasztott vajat kis adagokban (3-4 adagban) a tésztába dolgozzuk. Megint csak nem kevés idő, legyünk türelmesek, míg szépen magába nem issza az összes vajat a tésztánk.
- Ismét letakarjuk, és a duplájára kelesztjük. Nem kell nagyon eltávolodni tőle, nekem kb. 20 perc alatt hatalmasra nőtt.
- Lisztezett deszkán kicsit átgyúrjuk, hosszú hengerré formázzuk és 20 darabra vágjuk. Próbáljuk úgy elosztani, hogy legyen egy legnagyobb, ami a feje lesz, legyen 3 kisebb a két lábának és a farkincájának, és legyen egy picike a fülének. A többi lehet kb egyforma nagyságú. Gombócokat formázunk a darabkákból.
- Sütőlemezre vagy gáztepsi hátára zsírpapírt teszünk, és elkezdjük összerakni a bárányunkat. A legegyszerűbb az, ha a fejétől kiindulva kör alakba letesszük a nagyobb gombócokat, a maradékkal pedig kibéleljük a belsejét. Végül mehet rá a fülecskéje, mehet hozzá a két lába és a farkincája.
- Letakarjuk, és 20 percet megint kelni hagyjuk.
- Egy pici tojást villával kissé felverünk és lekenjük vele a kalácsot.
- 190 °C-ra előmelegített sütőben kb. 25 perc alatt megsütjük. (Én egy kis vizet spricceltem a sütőbe, mielőtt betettem a kalácsot, hogy gőz keletkezzen.)
Ne felejts el követni a Facebook-on is, hogy elsőként értesülj az újdonságokról, új receptekről és új videókról!
Instagram-on még több tartalmat osztok meg!
Ha szereted a recept videókat, Youtube csatornámon sokat megtalálsz és folyamatosan bővül a tartalom újabbakkal is.
Minden feliratkozást és lájkot nagyon köszönök!