Fekete erdei sajttorta
A Fekete erdei sajttorta viszontagságos története:
Ezt a tortát a 2012-es Haas és NoSalty közös receptversenyére ötlöttem ki és valósítottam meg.
Engedjétek meg, hogy elmeséljem talán kissé unalmas, nekem mégis lényeges történetét, mivel most mesélős kedvemben vagyok. 🙂
Minden 2012. október 31-e estéjén kezdődött, mikor kikerült a NoSalty oldalára a versenyhirdetés. Sosem vettem részt eddig receptversenyen, nem is foglalkoztam ilyennel, mégis rögtön elkezdtek forogni a kerekek, mi újat lehetne még a Fekete erdőből kreálni? Számtalan receptes könyvet és weboldalt böngésztem már, így nagyjából tudtam, mi mindent sütöttek már ki mások. A hagyományos tortán kívül láttam már fagylalttortát, poharas desszertet, muffint, piskóta tekercset és még sorolhatnám. Aztán jöttek az ötletek. Már körvonalazódott a fejemben egy recept, amikor egyszer csak beugrott…
Sajttorta… Fekete erdei sajttorta… Ez jól hangzik! De én még soha nem sütöttem sajttortát. Bár több sütis könyvemben is vannak, eddig csak szemezgettem velük. Kicsit féltem tőlük. A töltelék mindenhol csupa folyékony halmazállapotú összetevőből állt. Jártam már úgy, hogy nem sült össze egy piténél a töltelék és szétfolyt, mikor levettem a tortakarimát róla, hiába csináltam mindent a recept szerint. De nekem ez az ötlet akkor is tetszett! Meg akartam csinálni! De mivel az ember semmit se szív ki a kisujjából, utána kellett nézzek, mégis mi fán terem a sajttorta.
Elővettem hát a könyveket és bújni kezdtem a sajttorta recepteket. Átböngésztem kb. 70 receptet… nem vicc! … és szinte nem találtam 2 egyformát! Majd mindnél mások voltak a hozzávalók, a hozzávalók mennyisége és aránya, az elkészítési mód, a sütés ideje és módja! Az egyiket csak 25 percig kell sütni, a másikat 35.. aztán 45… volt, amelyiket 60-70 percig is! Az egyiket bent kell még hagyni a sütőben 1 órát, a másikat nem! Az egyiknél ki kell nyitni a sütő ajtaját, a másiknál tilos kinyitni! Az egyiknél kell hűtési idő, a másiknál nem! Én meg csak néztem, mint borjú az új kapura! Ez most valami vicc? Nincsen a sajttortának valami sablon receptje? Ezek után már semmi kedvem se volt az interneten is keresgélni. Félredobtam a könyveket, elővettem egy papírt és tollat, majd sok-sok variálással, áthúzással, javítással és némi bizonytalansággal „megszerekesztettem” a tortámat.
Másnap még több szugerálás és újabb változtatások után végleg befejeztem a tervezést. Legalábbis ezt hittem. November 1-je lévén a boltok zárva voltak, így még 1 napot várnom kellett a megvalósításra. Majd 2-án reggel megvettem mindent, ami kellett hozzá. Estefelé neki is láttam, mire szembesültem vele, hogy a tervezés még korántsem befejezett, így az elkészítés folyamán is változott. Végül elérkezett a sütés ideje. A töltelék túl híg volt… mit ne mondjak nagyon majréztam, hogy a rémálom megismétlődik és kárba vész a sok ráfordított idő és energia.
„Na most aztán jó nagy fába vágtam a fejszémet” gondolattal feküdtem le aludni, miután hűtőbe tettem az alkotásom. Másnap első dolgom volt megnézni, mi lett a sorsa. És lássanak csodát, gyönyörűen összeállt a töltelék! Ahogy a nagy könyvben meg van írva! Kaptam is magamtól egy vállveregetést, majd elvégeztem az utolsó műveletet is. A végső megnyugvást a kóstolás jelentette. A család többi tagja is 5-ösre értékelte, és jóváhagyta, hogy benevezzem Indulómat a versenyre.
Na de tanulság nélkül nincs mese: Ne féljünk újat alkotni, ötleteinket vessük papírra és valósítsuk meg, de ne csak a gasztronómia, hanem az élet minden területén is! 🙂
És most egy kérdés. Mi a fenének írtam én „regényt” egy sajttortáról? Mert miért ne? 🙂 Utólag már csak nevetek magamon, mennyire túlmisztifikáltam a sajttorta lényét, pedig nem is olyan félelmetes! Mint a kisiskolás, aki először süt életében, úgy álltam hozzá a sajttorta készítéshez. És ha szabad ezt írnom, büszke vagyok rá, hogy életem első sajttortája a saját receptem! 🙂
A leírás alatt Videót is megnézhetsz az elkészítéséről!
Hozzávalók
A tésztához:
- 10 dkg darált mandula
- 12 dkg finomliszt
- 1 ek cukrozatlan kakaópor
- 5 dkg nádcukor
- 6 ek puha vaj
A töltelékhez:
- 25 dkg natúr Philadelphia krémsajt
- 25 dkg mascarpone
- 15 dkg étcsokoládé (nálam 65%-os, de az 56%-os is elég)
- 1,5 dl tejföl
- 1 tk vanília aroma/kivonat
- 3 nagyobb tojás
- 1 tubus sűrített tej (170 g)
A tetejére:
- 1 üveg magozott meggybefőtt (vagy 1 cs fagyasztott)
- 5 ek meggydzsem (vagy lekvár)
Elkészítés
- A tészta hozzávalóit jól dolgozzuk össze és a keveréket simítsuk egy 22 cm-es tortaformába.
- Süssük 10-15 percig 200 °C-on. Vegyük ki a sütőből és hagyjuk teljesen kihűlni. A sütőt vegyük vissza 180 °C-ra.
- A töltelékhez az étcsokit gőz fölött olvasszuk meg félig, majd keverjük addig, amíg az egész fel nem olvad. Tegyük félre hűlni. Krémesre keverjük a sajtokat a sűrített tejjel és a vanília aromával.
- Egyenként jó alaposan eldolgozzuk benne a tojásokat. A kihűlt csokiba keverjük el a tejfölt, majd az egészet adjuk a sajtos krémhez.
- A krémet a tésztára kanalazzuk, elsimítjuk és 45 percig sütjük. Kapcsoljuk le a sütőt, de ne nyissuk ki az ajtaját! Hagyjuk bent még 1 órát.
- Ha letelt az idő vegyük ki, és hűtsük még, ha szükséges. Ha már nem túl meleg, tegyük a hűtőbe 1 éjszakára vagy minimum 6 órára.
- Másnap a meggybefőttet melegítsük össze a dzsemmel, kanalazzuk a torta tetejére és tegyük még kicsit vissza a hűtőbe.
- Tálalhatjuk tejszínhabbal, de anélkül is nagyon finom! Jó étvágyat hozzá! 🙂
Ezt a receptet már Videón is megnézheted, csak kattints az alábbi képre, hogy elinduljon:
Ha szereted az ilyen Recept Videókat, iratkozz fel a YouTube csatornámra, ahova folyamatosan töltöm majd fel őket. 🙂
Magát a videót is lájkolhatod a YouTube-on.
Minden lájkot és feliratkozást nagyon köszönök!
Ne felejts el követni a Facebook-on is, hogy elsőként értesülj az újdonságokról, új receptekről és új videókról!
Instagram-on még több tartalmat osztok meg!
És képzeljétek. Megnyertem a versenyt! Annyira boldog voltam, hogy azt el sem mondhatom!
És ami a legfontosabb, hogy a szakmai zsűri, Hunyaddobrai Csaba mesterszakács választotta a legjobbnak!
Hunyaddobrai Csaba a nyertes receptről elmondta: „Nagy örömömre szolgált, hogy felkértek a verseny receptjeinek elbírálására, ezért lelkesen vetettem bele magam az újonnan létrehozott sokszínű Fekete erdő receptgyűjteménybe. A kategória győztese a verseny kritériumait szem előtt tartotta, a meggyet és a kakaót ötletesen használta fel ebben a modern receptben, ezen túl kísérletezni is mert egy kicsit különlegesebb alapanyaggal, a nádcukorral. Leírását tovább böngészve egyértelműen kiderül, hogy a sütemény gondos előkészület és utánajárás szüleménye. Az alkotó sokat foglalkozott a recept kitalálásával, mely tökéletesen megfelel a mai ízlésvilágnak, valamint elvárásoknak, és ezáltal a sajttorták világa egy újabb nyalánksággal bővült. A hozzávalókat szemügyre véve, a desszerttípusra jellemző nagy cukormennyiséggel ellentétben a nyertes csínján bánt a nádcukorral, így napjaink egészségtudatos táplálkozási trendjeit is igyekezett kielégíteni. Külön dicséret jár a győztesnek a precíz, pontos megfogalmazásért, a hasznos tippekért és nem utolsósorban a történetért. Úgy gondolom, a recepthez feltöltött dekoratív kép önmagáért beszél és bízom benne, hogy minél többen kedvet kaptak a sütéshez!”
A verseny eredményhirdetését itt találod: http://www.nosalty.hu/ajanlo/ime-haas-receptverseny-nyertesei